ایرباس a۳۲۱ پس از ۳۸ سال وارد ناوگان هوایی کشور می شود.

امروز (پنج‌شنبه) بعدازظهر پس از ۳۸ سال نخستین هواپیمای نو از شرکت هواپیماسازی ایرباس وارد ناوگان هوایی کشور خواهد شد.
صنعت هوایی کشور در سال‌های گذشته به‌واسطه تحریم‌های ناعادلانه که به بهانه‌های واهی علیه کشورمان اعمال‌شده بود، بازسازی و نوسازی نشد. متخصصان صنعت هوایی ایران در سال‌های گذشته در شرایط بسیار سخت به دلیل نبود دسترسی آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی‌هایشان توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه‌دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند. کاری که شاید به نظر آسان برسد، اما مسئولیتی بس دشوار و سنگین بود.
دولت یازدهم که از پیش و پس از روی کار آمدن هدف اصلی‌اش برداشتن تحریم‌های ظالمانه علیه کشور بود، با عزم و جزم و به‌کارگیری افراد قدرتمند و توانمند در مذاکرات و مسلط به دیپلماسی بین‌المللی ، وعده خود را به مردم عملی کرد.
برنامه جامع اقدام مشترک در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳تیر ۱۳۹۴) امضا و در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ (۲۷دی ۱۳۹۴) اجرایی و تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو شد.
شرکت‌های هوایی ایران با شروع اجرایی شدن برجام از دی‌ماه پارسال مذاکرات مستقیم را با شرکت‌های هواپیماسازی بزرگ دنیا ازجمله ایرباس و بوئینگ آغاز کردند.
اواخر سال ۱۳۹۴ پس از سفر دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به کشور فرانسه، پیش‌قرارداد خرید بیش از یک‌صد فروند هواپیما بین شرکت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد.
اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ داد. با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بوئینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید. درنتیجه قرارداد حدود ۱۰ میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما به امضا رسید.

بر اساس این قرارداد، ایران ایر ۴۶ فروند هواپیما ۳۲۱ از ایرباس خریداری کرد که درمجموع بیش از ۸۳۰۰ صندلی را به ظرفیت هما اضافه می‌کند.همچنین ایران ایر ۳۸ فروند ایرباس از نوع ۳۳۰ تحویل می‌گیرد که۲۵۳  صندلی دارد و درمجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.
ایران ایر همچنین ۱۶ فروند هواپیمای ۳۵۰ ایرباس را برای پروازهای دوربرد خود متشکل از پنج هزار و ۶۰۰  صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین‌المللی از این هواپیما استفاده کند.
چهارشنبه بعدازظهر(دیروز) نخستین فروند ایرباس خریداری‌شده مدل ای. ۳۲۱ (۳۲۱ A) با حضور مدیران عامل شرکت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل شرکت ایران ایر شد.
فابیس برژیر مدیرعامل ایرباس در این مراسم ضمن اعلام این‌که همکاری با ایران به‌طور رسمی آغاز شد، ابراز امیدواری کرد با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.
وی افزود: بر اساس قراردادی که با ایران ایر امضاشده است، هواپیماهای بعدی نیز به‌تدریج به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل می‌شود.
برژیر اعلام کرد از یک‌صد فروند هواپیمای خریداری‌شده ایران، نود و هشت فروند سفارش جدید و دو فروند بازخرید از یک سفارش لغو شده یک شرکت هواپیمایی دیگر است.
وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه‌داری آمریکا و قوانین بین‌المللی امضاشده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری‌شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شرکت تحویل می‌شود.
مدیرعامل شرکت ایرباس درباره تأثیر برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا بر سیاست‌های این شرکت گفت: ترامپ تأثیری در روابط ما با ایران ندارد.
به گفته مدیرعامل شرکت ایرباس، قرارداد این شرکت با ایران ایر یک‌هفتم کل سفارش‌هایی است که در سال دو هزار و شانزده میلادی دریافت کرده است.
هواپیمایی که روز گذشته تحویل ایران ایر داده شد صد و نود نفرِ است و به همراه هیات ایرانی با هدایت خلبانان ایران ایر ساعت پنج صبح امروز به‌وقت محلی فرودگاه تولوز فرانسه را به مقصد مهرآباد تهران ترک کرده و اکنون در مسیر پروازی به سمت اسمان کشورمان است.
این هواپیما که نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که قرارداد آن‌ها امضاشده ،قرار است در مسیرهای داخلی استفاده می‌شود؛ هرچند شاید در آینده برای پروازهای بین‌المللی نیز از آن بهره گرفته شود.
درمجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید صد فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما قرارداد امضا کرده و قرار است به‌زودی قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفرِ را با شرکت ATR یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ایرباس امضا کند.

author-avatar

سردبیر بخش خبر