سیاست های اقتصادی دونالد ترامپ منجر به بروز بحران مالی می‌شود.

بلومبرگ، لاورنس سامرز وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا از با انتقاد شدید از  سیاست های اقتصادی دونالد ترامپ تأکید کرد: طرح و برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای قانون زدایی، می‌تواند منجر به وقوع بحران مالی بعدی شود. وی در ادامه تصریح کرد: قانون زدایی در برخی زمینه‌ها مثل امور مالی بسیار خطرناک است.

تیم انتقالی ترامپ قول داده است تا یک قانون اصلی آمریکا برای نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات مالی را که پس از بحران مالی بزرگ ۲۰۰۸ میلادی، وضع و اجراشده است، لغو کند. البته خود ترامپ بارها اظهارات ضدونقیضی درباره قانون زدایی از بازار وال‌استریت بیان کرده است.

وی در طول رقابت‌های انتخاباتی، قول داده است تا محدودیت‌های اعمال‌شده علیه سیستم بانکی و مؤسسات مالی را کاهش دهد.

سامرز که مشاور سابق اقتصادی باراک اوباما بوده، و در دوره بیل کلینتون نیز وزیر خزانه‌داری آمریکا بوده است، در ادامه گفت: سیاست های ترامپ در خصوص افزایش حمایت گرایی نیز خطرناک است. این اظهارات پیش‌ازاین موجب کاهش ارزش پزو مکزیک شده و قدرت رقابت صنایع مکزیک در برابر شرکت‌های آمریکایی را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: هر کسب‌وکاری که می‌خواهد درباره فعالیت در مکزیک یا اوهایو تصمیم‌گیری کند، می‌بیند مکزیک ۲۰ درصد ارزان‌تر تمام می‌شود. این‌یک خیانت بزرگ به آمریکا است.

اظهارات تند ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۸ نوامبر موجب شده است تا ارزش پزو در برابر دلار آمریکا بیش از ۱۴ درصد کاهش یابد.

ترامپ از طریق توییتر نیز شرکت‌های بزرگ خودروساز ازجمله جنرال موتورز، تویوتا را تهدید کرده است. شرکت تویوتا اعلام کرده است که قصد دارد کارخانه‌های جدیدی را در مکزیک احداث کند.

سامرز گفت: سیاست ترامپ برای کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ موجب افزایش شدید نابرابری خواهد شد و این مسئله تقویت ارزش دلار را به همراه خواهد داشت و درنهایت به ضرر صادرکنندگان آمریکایی خواهد بود.

 

author-avatar

سردبیر بخش خبر