بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را پیش بینی کرد.

بر اساس گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان ۲۰۱۷»  بانک جهانی ، ایران در سال ۲۰۱۷ پس از کشور جیبوتی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد داشت.
بنا به‌پیش بینی این بانک، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۴.۸ و ۴.۵ درصد خواهد بود.

نرخ رشد اقتصادی جهان:
بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی جهان را در سال ۲۰۱۶ به میزان ۲٫۳ درصد برآورد کرد که در مقایسه با سال پیش از آن .۴٫ درصد کاهش دارد.
نرخ رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب۲.۷، ۲.۹ و ۲.۹ درصد پیش‌بینی‌شده است.

موتور رشد:
بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، موتور رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کشورهای هند و چین هستند.
بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی دو کشور هند و چین در سال ۲۰۱۶ را به ترتیب هفت و ۶.۷ درصد برآورد کرد.
بنا بر پیش‌بینی بانک جهانی، اقتصاد هند در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ با سرعت بیشتری توسعه پیدا خواهد کرد و نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه سال یادشده به ترتیب ۷.۶، ۷.۸ و ۷.۸ خواهد بود.
بر اساس پیش‌بینی جدید بانک جهانی، سرعت توسعه اقتصادی چین در طول سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ اندکی کاهش می‌یابد و در طول این سال‌ها به ترتیب نرخ رشد اقتصادی ۶.۵، ۶.۳ و ۶.۳ درصد را تجربه می‌کند.

کشورهای پیشرفته:
بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشره بانک جهانی، نرخ رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته در سال ۲۰۱۶ معادل ۱.۶ درصد برآورد شده است و در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ نیز به ترتیب نرخ‌های ۱.۸، ۱.۸ و ۱.۷ درصد را تجربه خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به‌تازگی درباره رشد اقتصادی کشور گفت: در سه‌ماهه نخست سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سه‌ماهه نخست سال ۹۴ رشد ۵.۴ درصدی داشتیم که چهاردهم درصد از هدف‌گذاری ما فراتر بود.
وی افزود: در سه‌ماهه دوم یعنی تابستان ۱۳۹۵ نسبت به تابستان ۱۳۹۴ رشد اقتصادی کشور به ۹.۲ درصد رسید و این بدین معناست که یک‌روند صعودی در رشد طی شده است.
طیب نیا تأکید کرد، رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ (فصل‌های بهار و تابستان) در مقایسه با شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۴ به میزان ۷.۴ درصد بوده است.
وی مرتبط بودن بخشی از افزایش رشد به نفت را طبیعی دانست و افزود: رشد سایر بخش‌ها نیز مثبت بوده است

author-avatar

سردبیر بخش خبر