طلای جهانی به بالاترین قیمت در پنج هفته ی اخیر رسید.

طلای جهانی روز سه‌شنبه تحت تأثیر ضعف دلار و نگرانی‌ها پیرامون روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که تقاضا برای خرید دارایی مطمئن ایجاد کرد، نزدیک به بالاترین قیمت پنج هفته اخیر ایستاد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۱۸۴.۵۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه به ۱۱۸۵.۸۰ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت از پنجم دسامبر بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ثابت بود و در ۱۱۸۴.۶۰دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱۱.۵۰ دلار  یا ۱.۴ درصد افزایش یافت و در ۱۱۸۴.۹۰ دلار بسته شد.

پوند روز سه‌شنبه پس از اظهارات ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس که احتمال تغییر روابط تجاری با اتحادیه اروپا پس از خروج این کشور از این بلوک را برانگیخت، سقوط کرد.

طلا همچنین در آستانه سال نوی چینی در ماه جاری، از خرید فیزیکی قوی در چین موردحمایت قرارگرفته است بااین‌همه دورنمای قیمت طلا در بلندمدت ضعیف مانده است. این فلز ارزشمند در میان‌مدت با موانع متعددی برای صعود روبروست و انتظار نمی‌رود افزایشی که در هفته‌های اخیر مشاهده‌شده است، به صعود قابل‌توجهی منتهی شود.

دورنمای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا بزرگ‌ترین عامل تأثیرگذار بر طلا در سال ۲۰۱۷ است. طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را افزایش داده و به جذابیت سرمایه‌گذاری در آن لطمه می‌زند.

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه ۰.۳ درصد کاهش یافت و در ۱۰۱.۶۴ واحد ایستاد.

بازار منتظر کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکاست که ممکن است در این کنفرانس جزییات بیشتری از سیاست‌های اقتصادی که پس از به دست گرفتن قدرت اجرا خواهد کرد، ارائه دهد.

به گفته جیمز استیل، تحلیلگر بانک اچ اس بی سی، با نزدیک شدن به زمان تحلیف ترامپ، سرمایه‌گذاران طلا به‌دقت تحولات سیاسی را دنبال می‌کنند و هرگونه تنش ژئوپلیتیکی، تقاضا برای خرید طلا به‌عنوان دارایی مطمئن را به دنبال خواهد داشت.

ذخایر طلای “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز دوشنبه ۱.۰۶ درصد کاهش یافت و به ۸۰۵ تن رسید. ذخایر این صندوق حدود ۱۵ درصد از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر کاهش‌یافته است.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۶.۶۲ دلار رسید و هر اونس پلاتین با ۰.۳ درصد افزایش، ۹۷۷.۱۰ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش داشت و به ۷۵۶.۸۰ دلار رسید.

 

author-avatar

سردبیر بخش خبر