تهدید دونالد ترامپ علیه تویوتا؛ در مکزیک خودرو تولید نکنید

دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا در اقدامی عجیب شرکت تویوتا را تهدید کرده که اگر دست به تولید خودرو در مکزیک بزند، او تعرفه ورود این خودرو به آمریکا را به شدت افزایش خواهد داد. در ادامه با موربس همراه باشید.

شرکت‌های خودروسازی آمریکا به خاطر انتقال خط تولید به سایر کشورها، برای کاهش هزینه، با انتقادهای تند آقای دونالد ترامپ مواجه شده‌اند.

آکیو تویودا رئیس تویوتا گفت که این شرکت فعلا قصدی برای کاستن از میزان تولید در مکزیک ندارد.

آقای تویودا روز پنجشنبه در ژاپن گفت: “همزمان با بررسی سیاست‌هایی که رئیس جمهور بعدی اتخاذ می‌کند گزینه‌های خود را خواهیم سنجید.”

بازوی آمریکایی تویوتا در بیانیه‌ای گفت که میزان تولید و استخدام تویوتا در آمریکا در نتیجه تاسیس کارخانه‌ای جدید در مکزیک کاهش نخواهد یافت. این شرکت در آمریکا ده کارخانه دارد.

در این بیانیه آمده است: “تویوتا منتظر همکاری با دولت ترامپ برای کار کردن در جهت منافع مصرف کنندگان و صنعت اتومبیل‌سازی است.”

آقای دونالد ترامپ قبلا شرکت های آمریکایی جنرال موتورز و فورد را به خاطر تولید خودرو در آن‌سوی مرز آمریکا مورد انتقاد قرار داده است.

آن انتقاد باعث شد فورد از طرح یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری برای ایجاد یک خط تولید در مکزیک منصرف شود و در عوض تولید در آمریکا را گسترش دهد.

منطقه تجارت آزاد نفتا (میان کشورهای آمریکای شمالی) و پایین‌تر بودن هزینه نیروی کار در مکزیک این کشور را برای خودروسازانی که محصول خود را در آمریکا بازاریابی می‌کنند جذاب می‌کند.

اما آقای ترامپ گفته است که به این رویه پایان خواهد داد چون به قیمت از دست رفتن اشتغال در آمریکا تمام می‌شود.

تویوتا در آوریل ۲۰۱۵ اعلام کرد که یک کارخانه یک میلیارد دلاری برای تولید کورولا در مرکز مکزیک خواهد ساخت. احداث این کارخانه در نوامبر ۲۰۱۶ شروع شد.

این شرکت از سال ۲۰۰۲ در ایالت باها در مکزیک خط تولید دیگری داشته.

هم‌زمان یوشیهید سوگا دبیر ارشد کابینه ژاپن که سخنگوی اصلی دولت است در واکنش به سخنان آقای ترامپ گفت که تویوتا یک عضو مهم جامعه صنعتی آمریکاست.

 

author-avatar

مدیر سایت