واردات خودرو به ایران تا ۶۲ درصد افزایش داشته است.

بنا بر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۹ماه سال جاری درمجموع۴۹ هزار و ۳۳۱ دستگاه انواع خودرو سواری به کشور واردشده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۶۲درصدی واردات خودرو را نشان می‌دهد.

این موضوع در حالی است که بسیاری از کارشناسان به دنبال تغییر و تحولات صورت گرفته در قوانین و مقررات واردات خودرو از کاهش ورود خودرو به کشور خبر می‌دهند و اینکه این موضوع اثر جدی بر تحقق برنامه دولت از این مسیر دارد.

ارزش دلاری خودروهای وارد شده به کشوریک میلیارد و ۲۹۵ میلیون دلار بوده است که این رقم با برنامه دولت از محل واردات خودرو در بودجه سال ۹۵فاصله ی زیادی دارد. دولت در شرایطی نتوانسته درآمدهای خود از محل واردات خودرو را محقق کند که دو ماه و اندی به پایان سال مانده است.

موضوع قابل‌توجه دیگر آنکه، میزان ورود خودرو در ۹ ماهه سال جاری نشان از سهم ۵ درصدی وارد‌کنندگان از بازار خودرو کشور دارد. بنابراین آمار، مبدأ ورود خودرو به کشور بر اساس تعداد طی این مدت، به ترتیب کشورهای امارات متحده عربی، کره جنوبی، آلمان، ترکیه و اسپانیا بوده است؛ به‌طوری‌که ۸۹‌درصد واردات خودرو از این کشورها صورت گرفته است.

به‌رغم آنکه آمار گمرک در ۹ ماه منتهی به آذرماه سال ۹۵ نشان از آن دارد که خودروهای کره‌ای یعنی هیوندایی و کیا سهم بیشتری از واردات را به خود اختصاص داده‌اند، اما تویوتا که همواره رتبه سوم واردات خودرو به کشور را از آن خود می‌کرد به رتبه چهارم سقوط کرد و جای خود را به رنو داد. باوجوداین آمار مقایسه‌ای واردات خودرو در ۹٫ ماهه سال جاری با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد، هیوندایی و تویوتا سهم بازارشان کاهش‌یافته است.

 

author-avatar

سردبیر بخش خبر