نخستین فروند ایرباس ۳۲۱ خریداری شده تا پایان هفته به ایران می آید.

نخستین فروند از ۱۰۰ هواپیماهای خریداری‌شده از ایرباس پس از انجام مراحل قانونی تحویل هما داده می شود.مدیرعامل هما اظهار داشت: امیدواریم تا قبل از نوروز۱۳۹۶  چند فروند از هواپیماهای قرارداد ایرباس با ایران‌ایر تحویل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شود.

فرهاد پرورش امروز(یکشنبه)اعلام کرد: طبق قراردادی که ایران ایر با ایرباس امضا کرده، این نخستین فروند از ۱۰۰ هواپیماهای خریداری‌شده از ایرباس است که گواهینامه آن به نام هما ثبت‌شده و قرار است پس از انجام مراحل قانونی، طبق برنامه وارد کشور شود.
وی افزود: از مدت‌ها پیش کارشناسان این شرکت در فرانسه برای انجام دوره‌های آموزشی موردنیاز حضور داشتند و به همراه این هواپیما به کشور بازمی‌گردند.
به گفته پرورش، قرار است در پایان این هفته با ورود این هواپیما به کشور، آیین رسمی تحویل آن با حضور مقام‌های مسئول در وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور برگزار شود.
وی افزود: ایران ایر برنامه‌ریزی کرده است از این هواپیما ۱۹۵ نفرِ، در پروازهای داخلی استفاده کند. هرچند در صورت لزوم، برای پروازهای خارجی نیز استفاده خواهیم کرد.
پیش‌ازاین «اصغر فخریه کاشان» قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل گفته بود، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ( هما) تا پایان امسال هشت فروند هواپیمای جدید ایرباس و ATR تحویل می‌گیرد.
بر اساس قراردادی که با شرکت ایرباس امضا شد، این شرکت تا پایان امسال یک فروند هواپیمای ۳۲۱ و دو فروند هواپیمای ۳۳۰ دوربرد به ایران ایر تحویل می‌دهد.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل یادآور شده بود، بر اساس مذاکرات قبلی با نمایندگان شرکت هواپیماسازی ATR خرید ۲۰ فروند هواپیما از این شرکت قطعی شده است، اما ایران ایر می‌تواند ۲۰ فروند هواپیمای دیگر از این شرکت زیرمجموعه ایرباس خریداری کند.
فخریه کاشان درباره تأمین مالی خرید این هواپیماها یادآور شد: بر اساس قراردادی که امضاشده، ایران ایر ۱۵ درصد منابع مالی این هواپیماها را تأمین و ۸۵ درصد دیگر منابع مالی از طریق فایناس خارجی تأمین خواهد شد و با توجه به تمایل شرکت‌های خارجی مشکلی در تأمین منابع مالی این قراردادها نداریم.

author-avatar

سردبیر بخش خبر