اپل اپلیکیشن نیویورک تایمز را از اپ استور حذف کرد

اپل می‌گوید برای تطبیق باخواست دولت چین نسخه انگلیسی و چینی اپلیکیشن‌های خبری روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز را از روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ (۳ دی ماه) از فروشگاه آن‌لاین خود در کشور چین حذف کرده است. در ادامه با موربس همراه باشید.

دولت چین از ماه ژوئن ۲۰۱۶ مجموعه قوانین محدودکننده‌ای را در رابطه با اپلیکیشن‌ها وضع کرده است. برای مثال در این مجموعه مقررات آمده است اپلیکیشن‌ها نمی‌توانند فعالیت‌هایی را در بربگیرند که از سوی قانون منع شده است و “امنیت ملی کشور” را به خطر می‌اندازد. بر اساس این مقررات، اپلیکیشن‌ها نباید به انتشار محتوایی که ممنوع تشخیص داده شده است اقدام کنند.

این اقدام اپل به آخرین راه‌های ممکن برای دسترسی بی‌واسطه‌ی شهروندان چین به محتوای خبری نیویورک تایمز خاتمه داد. شهروندان چین برای دسترسی به نیویورک تایمز مجبور به استفاده از نرم‌افزارهای مختلف برای رد کردن سد فیلترینگ هستند. نیویورک تایمز از سال ۲۰۱۲ و در پی انتشار گزارشی درباره ثروت خانواده ون جیاباو، یکی از نخست‌وزیرهای سابق چین، در این کشور فیلتر شده است.

فرد ساینز، یکی از سخنگوی اپل، به نیویورک تایمز گفته است که تا مدت نامعلومی اپلیکیشن خبری نیویورک تایمز مجاز به نمایش محتوا در اپل استور در چین نیست.

اداره مربوط به امور اینترنت نیز در چین به سوالات فکس شده از سوی نیویورک تایمز پاسخ نداده است. با این همه روز پنجشنبه برخی رسانه‌های چین گزارش‌های کوتاهی از حذف اپلیکیشن نیویورک تایمز از اپل استور منتشر کردند.

اپل خود هنوز بیانیه مستقلی در این زمینه صادر نکرده است. اما نیویوک تایمز در بیانیه‌ای دستور حذف اپلیکیشن‌های خبری خود از اپل استور چین را در راستای سیاست‌های دولت چین برای مسدود کردن دسترسی کاربران به گزارش‌های مستقل این رسانه از چین می‌داند. در این بیانیه آمده است پوشش خبری نیویوک تایمز در چین هیچ تفاوتی با پوشش خبری این رسانه در دیگر کشورهای دنیا ندارد.

در هفته‌های اخیر نیویورک تایمز گزارش‌های متفاوتی درباره چین منتشر کرده است. یکی از این گزارش‌ها درباره میلیاردها دلار یارانه‌ای است که دولت چین برای بزرگ‌ترین کارخانه آی‌فون فراهم می‌کند. چین همچنین یکی از بازارهای اصلی آیفون در جهان است.

author-avatar

مدیر سایت