پوتین:مسکو دیپلمات‌های آمریکایی را در پاسخ به اقدام‌های آمریکا اخراج نمی‌کند.

پوتین بعد از اقدام آمریکا اظهار داشت که دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج نخواهد کرد و بر اساس مصالح ملی و خردمندی عمل خواهد کرد. باراک اوباما به جرم حملات سایبری و نقش داشتن روسیه در انتخابات امریکا دیپلمات‌های این کشور را اخراج نمود.

 

آمریکا ۳۵ دیپلمات روس را به دلیل حملات سایبری و آنچه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خوانده‌شده از این کشور اخراج کرد.

آمریکا مدعی است که روسیه با هک کردن سیستم اینترنتی کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون و حزب دموکرات، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دخالت کرده اما روسیه همواره این اتهام را رد کرده است.

پس از ارائه فهرست ۳۵ نفرِ دیپلمات‌های آمریکا برای اخراج از روسیه به پوتین، وی روز جمعه اعلام کرد: مسکو حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند ولی بر اساس مصالح ملی و خردمندی عمل خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری روسیه گفت: مسکو دیپلمات‌های آمریکایی را در پاسخ به اقدام‌های ضد روسی آمریکا اخراج نمی‌کند،
اما با توجه به معیارهای بین‌المللی حق پاسخ دادن مناسب را دارد، ولی تا سطح دیپلماسی آشپزخانه‌ای پایین نمی‌آید.
پوتین تأکید کرد: خانواده‌های دیپلمات‌های آمریکایی را نیز از حضور در مکان‌هایی که معمولاً در آغاز سال نو گرد هم می‌آیند، منع نخواهیم کرد.
وی گام‌های غیردوستانه دولت اوباما را دسیسه جویانِ خواند که برای ضربه زدن بیشتر به روابط روسیه و آمریکا هدف‌گیری شده است.
پوتین گفت: بدیهی است، این اقدام‌ها با منافع ملت‌های روسیه و آمریکا متناقض است و با توجه به مسئولیت ویژه دو کشور برای حفظ امنیت جهانی، رویکردهای واشنگتن به مناسبات بین‌المللی ضربه می‌زند.
وی افزود: اقدام‌های بعدی برای احیای روابط روسیه و آمریکا با توجه به سیاستی که دونالد ترامپ اتخاذ می‌کند، انجام می‌گیرد و برای دیپلمات‌های آمریکایی هم مسئله ایجاد نمی‌کنیم و هیچ‌کس اخراج نمی‌شود.
اوباما روز پنجشنبه مجموعه‌ای از تحریم‌ها و اقدام‌ها ازجمله اخراج ۳۵ دیپلمات روسی را از آمریکا به‌عنوان پاسخ به حمله سایبری منتسب به روسیه اعلام و کاخ کرملین نیز تأکید کرد اقدام متقابل انجام خواهد شد.
بنا به دستور اوباما، واشنگتن به دیپلمات‌های روسی اخراج شده ۷۲ ساعت فرصت داده خاک آمریکا را ترک کنند.
از سوی دیگر، واشنگتن دو مجتمع روسی در مریلند و نیویورک را با ادعای انجام فعالیت اطلاعاتی، بسته است.
رسانه‌های روسی اعلام کردند این دو مجتمع دارای موقعیت دیپلماتیک درواقع ویلاهای متعلق به روسیه در آمریکا است.

author-avatar

سردبیر بخش خبر