شاخص بورس ،حجم و ارزش معاملات در هفته های اخیر در مسیر نزولی قرار گرفت

شاخص بورس  در هفته های اخیر با اندکی کاهش مواجه شده و حجم و ارزش معاملات نیز شاهد کاهش و رکود بوده است که فعالان بازار سرمایه از آن به‌عنوان روند فرسایشی بازار، یاد می‌کنند.
در سه هفته گذشته بازار سرمایه وضعیت مناسبی نداشت و شاخص بورس با روندی فرسایشی ۱۶۵۰ واحد ریزش داشت که معادل ۲ درصد می‌شود. فرا بورس نیز در هفته‌ای که گذشت افت حدود ۰/۷ درصدی داشت.
بهنام بهزاد فر مدیر امور اعضای کانون کارگزاران درباره دلایل رکود حاکم بر معاملات بازار سرمایه در هفته‌های اخیر، گفت: یکی از دلایل این رکود می‌تواند جذاب شدن بازارهای موازی نظیر بازار سکه و طلا و بازار دلار برای سرمایه‌گذاران در زمان کنونی باشد.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: هم‌چنین بسته بودن تعداد زیادی از نمادها در بازار سرمایه نیز در دامن زدن به این رکود بی‌تأثیر نبوده است.
بهزاد فر بابیان این‌که شواهد پیش روی بازار با وضعیت کنونی بورس متفاوت است، ادامه داد: نرخ دلار در سه ماه گذشته از رقم ۳۰۵۶۰ ریال به چهل هزار و سی و سه ریال رسید که رشد حدود ۱۳ درصد نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند برای شرکت‌های صادراتی محور پذیرفته‌شده در بازار سرمایه رشد سودآوری را به همراه داشته باشد.
وی بیان داشت: از طرف دیگر، بر اساس گزارش بانک مرکزی، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی شهری نیز در آذرماه امسال ۱٫۴ درصد بوده که نسبت به ماه‌های گذشته بالاتر بوده است که این موضوع نشان می‌دهد مقداری افزایش قیمت‌ها نیز در داخل کشور وجود داشته و درنتیجه می‌توان به رشد سودآوری شرکت‌هایی که فروش داخلی دارند، نیز امیدوار بود.
این کارشناس بازار سرمایه بابیان این‌که از اواسط دی‌ماه گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها به‌تدریج منتشر می‌شود، گفت: بر این اساس، با بررسی‌های انجام‌شده از گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها به نظر می‌رسد در گروه‌های معدنی، فلزات اساسی و پتروشیمی با توجه به رشد دلار، شاهد رشد سودآوری مجدد باشیم.
بهزاد فر افزود: در بررسی‌های فروش ماهانه گروه خودرو نیز گزارش‌ها از جلوتر بودن مقدار فروش نسبت به بودجه حکایت دارد.
وی اضافه کرد: آمارهای کلی‌تر رشد ۴۰ درصدی تولید خودرو را در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که این موضوع برای گروه خودرو و قطعه‌سازی مثبت است.
بهزاد فر بابیان این‌که رشد قیمت نفت نیز به‌صورت غیرمستقیم بر بورس کشور تأثیر مثبت می‌گذارد، ادامه داد: از طرفی قیمت نفت نیز در یک هفته رشد سه دلاری معادل ۶ درصدی داشت که این موضوع نیز می‌تواند موجب رشد سودآوری در شرکت‌های پالایشگاهی و گروه‌های مشتقات نفتی شود و هم نوید افزایش پلکانی نفت را به محدوده‌های ۶۰ دلاری دهد.
این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: درمجموع عوامل بنیادی پیش روی بازار مثبت است و انتظار می‌رود روند فرسایشی بازار به‌زودی متوقف شود.

در هفته گذشته، شاخص بورس و اوراق بهادار با افت ۵۶۰ واحدی (معادل ۰/۷ درصد) روبرو بود. شاخص بورس، روز چهارشنبه نیز با ۱۰۹ واحد افت )معادل ۰/۱۵ درصد) به جایگاه هفتاد و نه هزار و ششصد و نود و یک واحد رسید.

author-avatar

سردبیر بخش خبر