رشد ۹ درصدی صادرات غیر نفتی و کاهش ۱۷ درصدی واردات ایران

رشد ۹ درصدی صادرات کشور و کاهش ۱۷ درصدی واردات در سال جاری در حال وقوع است .رضا رحمانی در بیست و دومین همایش توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز بابیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، توجه ویژه‌ای به رفع مشکلات حوزه تولید و صنعت کشور دارد، افزود: بدون لحاظ وقت و محدودیت زمانی برای کار کردن، تمامی توان خود را در وزارت صنایع برای کاهش و ریشه‌کن کردن مشکلات حوزه تولید به کار گرفته‌ایم.

رضا رحمانی مقوله تولید را شاه‌بیت و کلید اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و ابراز کرد: با توجه به بحث تولید داخلی و افزایش کیفیت کالاهای تولیدی می‌توان در راستای تحقق حوزه اقتصاد مقاومتی گام برداشت.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های در دست اقدام وزارت صنعت در حوزه تولید، صنعت و مشکلات مربوط به حوزه کسب‌وکار ادامه داد: پروژه‌های مربوط به طرح رونق تولید، یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین اولویت‌های وزارت است و تمامی امور مربوط به آن نیز در حال پیگیری است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه افزایش ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری صادرات غیرنفتی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید در سال جاری است، ابراز کرد: در طی سال‌های گذشته مربوط به فعالیت‌های دولت نهم و دهم، شاهد وجود رشد منفی در تمامی حوزه‌های کشاورزی، تولید و صنعت بودیم و میزان رشد سرمایه‌گذاری نیز منفی پنج درصد بود.

رحمانی همچنین با اشاره به مشکلات مالی موجود در دولت افزود: وضعیت درآمدهای دولت تدبیر و امید به حدی است که در برخی مواقع، پرداخت حقوق کارمندان نیز به‌سختی انجام‌شده است.

وی با اشاره به وضع تحریم‌های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی در طول دوره فعالیت دولت نهم و دهم گفت: در طول این بازه زمانی، اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی به دلیل کوچک بودن همچون یک نهال شکستند و این دولت تلاش کرد که با یکسری اقدامات مدبرانه همچون برگزاری مستمر جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی، بازدید میدانی از واحدها و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اکثر مشکلات را رفع کرده و تعداد بسیار زیادی از این واحدها را به چرخه تولید بازگرداند.

به گفته این مقام مسئول تا امروز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از ۱۳۰۰۰ و پانصد میلیارد تومان به واحدهای تولیدی و صنعتی مشکل‌دار کشور در راستای حمایت از تولید و تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت‌شده است.

رحمانی تصریح کرد: بانک‌های کشاورزی، ملی، صنعت و معدن، ملت، سپه، صادرات، تجارت و رفاه تاکنون به ترتیب بیشترین پرداختی را به صاحبان بنگاه‌های تولیدی و صنعتی مشکل‌دار داشته‌اند.

وی همچنین به مهم‌ترین اولویت‌های وزارت صنعت در سال آتی اشاره کرد که از آن بین می‌توان به نوسازی صنایع، تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و نوسازی صنوف تولیدی اشاره کرد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر از تلاش‌های استاندار آذربایجان شرقی در برگزاری جلسات مربوط به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی افزود: وضعیت این استان نسبت به استان‌های دیگر کشور بسیار خوب است و تاکنون هزار واحد تولیدی و صنعتی بازدید شده است که علاوه بر بازگشت تعداد زیادی از واحدها به چرخه تولید، در ۴۲۴ واحد تولیدی و صنعتی نیز منجر به افزایش تولیدشده است. همچنین ۲۵۳۱ شغل جدید نیز در این استان ایجادشده است.

رحمانی با اشاره به پیشی گرفتن صادرات از واردات در سال قبل عنوان کرد: خوشبختانه در ۹ ماهه نخست سال جاری نیز شاهد افزایش بیش از ۹ درصدی صادرات و همچنین کاهش ۱۷ درصدی واردات در کشور هستیم.

وی بابیان اینکه بحث واردات بی‌رویه در حال کنترل است ابراز کرد: در این حوزه، برنامه منسجمی در وزارت صنعت، معدن و تجارت آغازشده و نسبت به سال گذشته نیز بیش از ده میلیارد دلار  در حوزه واردات، کاهش داشته‌ایم.

وی همچنین سخنان خود بر لزوم تقویت کنسرسیوم‌های صادراتی در تبریز و آذربایجان تأکید کرد.

 

author-avatar

سردبیر بخش خبر