اولین جاده خورشیدی جهان در فرانسه افتتاح شد

اولین جاده خورشیدی جهان در روستایی در کشور فرانسه افتتاح شد. این اقدام در واقع شروعی بزرگ برای حرکت به سمت پایان استفاده از سوخت های فسیلی در خودروهاست.در ادامه با موربس همراه باشید.

جاده خورشیدی

اولین جاده خورشیدی جهان در مجموع ۲۸۸۰  پنل خورشیدی دارد که با اتصال به هم طبق محاسبات انجام شده قادر به تولید ۲۸۰  مگاوات ساعت برق در یک سال است.

این جاده در یک کیلومتر طول دارد  و در مجموع ۸۵۳  متر مربع مساحت دارد.

تولید اولین جاده خورشیدی جهان  برای دولت فرانسه حدود ۵.۱ میلیون دلار هزینه دربرداشته است که  توان تولید برق روزانه این جاده با توجه به وضعیت آب و هوا و فصل به طور تقریبی ۷۶۷  کیلووات ساعت در روز است که در بهترین شرایط یعنی در روزهای تابستان به ۱۵۰۰  کیلووات در روز نیز افزایش می‌یابد.

کارشناسان فرانسوی معتقدند در صورتی که یک چهارم جاده‌های این کشور به پنل‌های خورشیدی مجهز شود، این کشور در تامین انرژی مستقل خواهد شد. یکی از مهم‌ترین انتقادات وارد بر این سیستم، کاهش توان تولیدی در جاده‌های پر رفت‌وآمد است، همچنین زاویه مسطح قرارگیری سلول‌های خورشیدی ضریب تبدیل انرژی را کاهش می‌دهد.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که گسترش این جاده ها کار آسانی نیست، همراه شدن شرکت های خودروسازی سهم بزرگی از پیشرف این موضوع را به خود اختصاص میدهند. تولید خودروهای الکترونیکی که توان خودروهای امروزی را داشته باشند و همچنین علاقه مند کردن مردم به استفاده از این خودرو ها، چالشی است که هنوز به طور کامل رفع نشده و برطرف کردن آن سالها زمان نیاز دارد. همچنین کاهش قیمت انرژی در سراسر جهان که بر اساس قیمت نفت کاهش یافته است باعث شده تا هنوزه هم استفاده از بنزین به طرفه تر باشد.

هرچند که فعالان محیط زیست در اروپا به شدت علاقه‌مند به گسترش این موضوع هستند اما دولت‌ها و کمپانی‌های بزرگ هستند که تصمیم آخر را خواهند گرفت

 

 

 

author-avatar

مدیر سایت