ایرباس و بوئینگ به زودی در آسمان ایران به پرواز درمی‌آیند .

ایرباس و بوئینگ در یک دوره ۱۰ ساله هواپیماهای خود را  به ایران ایر تحویل می دهند .نخستین فروند قبل از ایام نوروز ۹۶ و اوایل سال میلادی ۲۰۱۷ تحویل ایران‌ایر می‌شود.

با توجه به تحریم‌های ظالمانه غربی‌های که از ۳۸ سال پیش آغاز شد صنعت هوانوردی ایران در منطقه بسیار عقب ماند؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون متوسط سن حدود ۱۷۰ فروند هواپیماهای ایران در ۱۴ شرکت هوایی به حدود ۲۳ سال رسیده است.
در حالی متوسط عمر ناوگان فرسوده ایران به ۲۳ سال رسیده که میانگین عمر ناوگان هوایی بسیاری از کشورهای منطقه و همسایه بین ۵ تا ۶ سال است و این سبب شده بسیاری از هم‌وطنان شرکت‌های هوایی خارجی را برای سفرهای خود انتخاب کنند.
با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه، مذاکرات شرکت‌های ایرانی برای خرید هواپیماهای جدید با شرکت‌های سازنده آغاز شد و پس از سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در اواخر سال گذشته به فرانسه، پیش‌قرارداد خرید هواپیما توسط ایران ایر با شرکت ایرباس در پاریس به امضا رسید.
با صدور مجوز اداره خزانه‌داری امریکا به شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران، مذاکرات نهایی بین نمایندگان ایرباس و بوئینگ با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد؛ به‌طوری با سفر معاون مدیرعامل بوئینگ به تهران روز ۲۱ آذرماه امسال قرارداد خرید ۸۰ فروند به ارزش ۱۶۶۰۰۰۰۰۰۰۰دلار به امضا رسید تا به‌تدریج این شرکت آمریکایی از سال ۲۰۱۸ تحویل هواپیماها را به ایران ایر آغاز کند.
پس‌ازاینکه قرارداد خرید ایرباس و بوئینگ در تهران به امضا رسید، وزیر راه و شهرسازی گفت: با ورود ایرباس و بوئینگ به ناوگان هوایی ایران ایر، ۵۰۰۰۰ صندلی وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود.
به گفته عباس آخوندی امضای این قرارداد، نخستین گام مهم برای نوسازی ناوگان هوایی کشور است و به‌زودی با نهایی شدن خرید ۱۰۰ فروند ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای ای.تی.آر (ATR) نوسازی ناوگان هوایی ایران ایر با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.
وی تأکید کرد: مبنای کار ما در ارتباط با استفاده از ظرفیت‌های ایران، افزایش قدرت و رقابت‌پذیری در صنعت هوانوردی است تا بتوانیم سهم کشورمان را در صنعت حمل‌ونقل منطقه و جهان پس بگیریم و این امر نشان‌دهنده عزم جدی ما برای نوسازی ناوگان هوایی ایران است.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: قرارداد  ایرباس و بوئینگ منجر به اشتغال‌زایی بیش از هشت‌هزارنفری در صنعت هوانوردی کشور ازجمله در مشاغلی همچون فنی، خلبانی، مهمانداری، مهندسی و تعمیرات خواهد شد و افزون بر این ده‌ها هزار شغل غیرمستقیم در مبدأ و مقصد و در شهرهای دوردست ایران شکل خواهد گرفت.
جمهوری اسلامی ایران در شاهراه شرق – غرب و شمال – جنوب در کره زمین قرار دارد و باید از این مزیت نسبی جغرافیایی خود در جهان به نحوه احسن استفاده کند؛ لذا با ورود ناوگان هوایی جدید و افزایش قدرت رقابت‌پذیری، ایران به دنبال بازپس‌گیری جایگاه صنعت هوانوردی خود از رقبای منطقه‌ای است.
نوسازی ناوگان هوایی علاوه بر ایجاد آرامش بیشتر مسافران از ایجاد بازار سیاه بلیت که درنتیجه کمبود هواپیما و محدودیت‌های پروازی به‌خصوص در برخی از روزهای سال به وجود می‌آید، جلوگیری خواهد کرد.
از طرفی هزینه استفاده از حمل‌ونقل هوایی در ایران بالا است و وزارت راه و شهرسازی و دولت تدبیر و امید برای کاهش قیمت‌ها و همچنین بالا بردن کیفیت خدمات هوایی به مسافران به دنبال نوسازی ناوگان شرکت‌های هوایی داخلی است.
فرهاد پرورش مدیرعامل ایران ایر در حاشیه امضای قرارداد خرید ۸۰٫ فروند هواپیما از شرکت بوئینگ گفت: ۵۰ فروند هواپیمای مدل ۷۳۷ و ۳۰ فروند دیگر مدل ۷۷۷ پهن‌پیکر هستند که در یک دوره ۱۰ ساله به ایران ایر تحویل می‌شود.
معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در حاشیه امضای قرارداد بین ایران ایر و بوئینگ، ارزش این قرارداد را ۱۶۶۰۰۰۰۰۰۰۰/ دلار اعلام کرد و گفت: بوئینگ قرارداد فروش ۸۰٫ فروند هواپیما را با تائید دولت آمریکا، با ایران نهایی کرده است.
فلچر باراک دال با یادآوری اینکه به دنبال قرارداد خردادماه امسال، امروز این سند نهایی به امضا رسید، افزود: خوشحالیم که بوئینگ بار دیگر همکاری خود را با ایران آغاز کرده است.
معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ بابیان اینکه امضای این قرارداد افتخار بزرگی برای این شرکت است، گفت: مذاکرات ما با ایران ایر در کمال شفافیت انجام شد و با احترام متقابل این قرارداد را نهایی کردیم.
پس از امضای قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیما میان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و بوئینگ، روز گذشته قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما توسط این شرکت با ایرباس نیز در تهران به امضا رسید و شرکت هواپیمایی ایرباس امضای قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای این شرکت با ایران ایر را تائید کرد.
قرارداد خرید صد فروند هواپیمای ایرباس توسط فرهاد پرورش  مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و فابریس بریژیه (Fabrice Bregier) مدیرعامل و مدیر اجرایی ایرباس امضاءشده است.
فابریس بریژیه مدیرعامل و مدیر اجرایی ایرباس در آیین امضای قرارداد فروش صد هواپیمای این شرکت به ایران ایر، اظهار داشت: قرارداد کلی دو شرکت شامل بخش‌هایی همچون آموزش خلبانی و مدیریت ترافیک هوایی نیز می‌شود.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز قرارداد با ایرباس را گامی در جهت نوسازی ناوگان هواپیمایی ایران ایر ارزیابی کرد و گفت: با تحویل این هواپیماها دور جدیدی از همکاری‌های عملی بین ایران ایر و ایرباس آغاز می‌شود.
پرورش بابیان اینکه هواپیمای ۳۲۱نخستین فروند از این قرارداد است که قبل از ایام نوروز ۹۶ و اوایل سال میلادی ۲۰۱۷ تحویل ایران‌ایر می‌شود، گفت: در گام اول هواپیما قبل از نوروز ۹۶ (اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی) تحویل هما می‌شود و درمجموع در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۷ تا ۸ فروند هواپیما تحویل خواهد شد.
مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: پس از تحویل هواپیماهای ۳۲۱ به‌تدریج، ایرباس ۳۳۰ تحویل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و تأمین مالی برای این چند فروند هواپیما با کمپانی ایرباس انجام‌شده و برای هواپیماهای بعدی نیز به‌مرور با این شرکت به تفاهم خواهیم رسید.
با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران موفق شد با ایرباس و شرکت هواپیمایی بوئینگ برای خرید ۱۸۰ فروند به ارزش بیش از ۲۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار به توافق برسد که بیشتر منابع موردنیاز این خرید بدون اتکا به منابع مالی دولت از طریق فاینانس خارجی و یا اجاره به‌شرط تملیک تأمین خواهد شد.
همچنین با امضای این قراردادها زمینه برای امضای قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفرِ کوتاه برد ATR بین ایران ایر و شرکت زیرمجموعه ایرباس در ایتالیا فراهم شد و به‌زودی شاهد امضای قرارداد خرید این هواپیماها بین دو شرکت یادشده خواهیم بود.
بدون شک نوسازی ناوگان هوایی و افزایش پروازها به مقاصد بین‌المللی و داخلی، در مراودات تجاری و اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی کشور بسیار تاثیرگذارخواهد بود و دولت یازدهم درصدد است نوسازی ناوگان حمل‌ونقل هوایی ایران را با فوریت دنبال کند.
ایرانی‌ها برای انجام سفرهای خارجی خود سالیانه بین ۴ تا ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار بلیت از شرکت‌های خارجی خریداری می‌کنند و نوسازی ناوگان هوایی سبب خواهد شد که سود این بلیت‌ها نصیب شرکت‌های ایرانی شود و هم‌وطنان برای سفرهای خارجی خود شرکت‌های ایرانی را در اولویت قرار دهند.

author-avatar

سردبیر بخش خبر